Всі категорії новин
Борис Шульга: ніколи не рахував кількість ігор

Борис Шульга: ніколи не рахував кількість ігор

Киянин Борис Шульга прийшов у суддівство з легкої руки вчителя Семена Копитова, став арбітром у 90-му, то ж усі роки незалежності в українському баскетболі пройшли під його пильним суддівським наглядом. Але перший сезон арбітр ФІБА Шульга не обслуговує матчів. Поставив крапку. Чому?
 
- Були ігри Євроліги, які врізалися у пам’ять – ЦСКА – Барселона, Маккабі – Олімпіакос. Ці ігри, які виділялися на загальному тлі – за накалом насамперед. А з нашого чемпіонату? Серії плей-оф Азовмаш – БК Київ. Це було цікаво. Бо потім рівень баскетболу в Україні впав. Щоб повернутися на ті позиції, на мій погляд, потрібно років з десять. Нема передумов, щоб це відбувалося  більш стрімко. Бо якщо в країні ситуація складна, то неможливо, щоб у баскетболі усе було гаразд, або в будь-якому іншому виді спорту. Стане у країні краще, стане і у баскетболі краще. Але ж усе це взаємопов’язане. 
 
- Баскетбол подарував Вам чимало цікавих моментів?
- Звісно, це велика частина життя. Я люблю цю гру і мені дуже подобалося те, чим займався. Але прийшов час змін. Я така людина, яка міняє види діяльності. Коли стає не дуже цікаво, то приймаю рішення.
 
- Коли спортсмени завершують кар’єру, часом впадають у депресію. Як у Вас?
- У мене нема депресивного стану (сміється – ред.). Послухайте, я розумію спортсменов, чи будь-яку іншу людину, яка займається у своєму житті чимось одним і лише ним. Якщо це для нього єдине заняття і коли він закінчує, виникає вакуум, який людина не може заповнити. І ось тоді починається стреси тощо. А у мене кілька видів діяльності. Знаю, у Сергія Чебишева так само. Не баскетболом єдиним, як кажуть. То ж вакуума нема, просто життя триває і усе. 
 
- Щоб Ви порадили молодим арбітрам?
- Не думаю, що арбітри повністю забеспечені люди. Це велика омана, коли починають рахувати чужі гроші. Дивлячись, як рахувати. Якщо рахувати, що за гру, яку я провів протягом двох годин і мені заплатили, скажімо, три тисячі гривень. І якщо помножити ці гроші на кількість проведених ігор і поділити на 12 місяців. Тоді отримаємо зарплатню на місяць. Тоді стане чітко зрозуміло – скільки суддя отримує. Більше того, ніхто не рахує витрати, які суддя має нести, щоб підтримувати себе у формі. У командах гравцям це роблять тренери. Це їхній обов’язок – надати зал, тренажери тощо. А тут людина має сама собі усе оплачувати і підтримувати у формі. А захисту судді все одно не мають. Вони все одно перебувають у якихось рамках. Бо до цих пір на їхню роботу мають вплив певні особи. Скажімо, не сподобалося комусь з команди, як судила людина. Не сподобалося суто суб’єктивно, не прив’язуючись до правил. Не сподобався кінцевий результат – і починається: ставте мені цього суддю, не ставте. Отже, я хочу побажати арбітрам менше брати усього цього в голову і усе ж таки судити за правилами, як того вимагає гра.
 
- І займатися у житті не лише суддівством.
- Так, бо на даний момент ми перебуваємо щодо соціального розвитку на допотопному рівні. Мені ж ніхто не буде сплачувати пенсію. Суддівство завершується фактично у 50 років. Так що – у 50 років треба закінчити життя? Чи що мені зробити у 50 років? Більш розвинуті чемпіонати, я Америку не беру, но ось Іспанія вже має якісь контрактні обов’язки перед суддями, якісь гарантії. Розумієте, є якісь договірні стосунки.  І вони обопільні. А у нас стосунки? Ну, не можна без судді провести гру. Тому начеб-то з ними треба жити у злагоді. Бо без них нікуди. Але якщо у якийсь момент скажуть, що можна провести гру без суддів, вони їх забудуть на другій секунді. Відразу! І це ставлення йде через увесь спорт. І самі великі проблеми – ну, ось кому судити дитячі ігри?Я, скажімо, молодий суддя-початківець. Мені, щоб стати кваліфікованим арбітром, мені треба займатися цією справою протягом 5-6 років, і багато займатися. І у підсумку я хочу побачити, що я буду з цього мати? Як би це банально не звучало, але їсти хочеться завжди. І він цікавиться, скільки він буде заробляти? І в кінці виходить єрунда. Не всі можуть стати міжнародними арбітрами, судити Олімпійські Ігри чи Євролігу, де можна заробити трохи більше, ніж у своїй країні. Отже, питання складне. Але нехай молоді арбітри будуть стійкими, цілеспрямованими, справедливими. 
 
- Ви задоволені життям після баскетболу?
- Я і до цього був задоволений, і зараз задоволений. Знаєте, радіти треба вже від того, що ти живеш. Це вже немало. А далі ти вже сам господар своєї долі. 
 
 
 
 
 
Новини по темі
Дніпро подав протест на результат матчу з Прометеєм Дніпро подав протест на результат матчу з Прометеєм
Центральний матч туру у Суперлізі завершився протестом
У Києві відбувся семінар для суддів-секретарів У Києві відбувся семінар для суддів-секретарів
Продовжується кадрова підготовка до нового баскетбольного сезону
У Харкові навчалися судді-секретарі У Харкові навчалися судді-секретарі
Відбувся черговий передсезонний підготовчий семінар
У Кам’янському відбувся семінар для суддів-секретарів У Кам’янському відбувся семінар для суддів-секретарів
Практичну частину учасники відпрацьовують на передсезонному Кубку Прометея
У Южному відбувся семінар для баскетбольних статистиків У Южному відбувся семінар для баскетбольних статистиків
Участь у роботі заходу взяли фахівці з Одеси, Южного Миколаєва та Херсону
У Рівному відбувся передсезонний семінар У Рівному відбувся передсезонний семінар
До початку змагань готувалися судді-секретарі
У Вінниці відбувся суддівський семінар У Вінниці відбувся суддівський семінар
До нового баскетбольного сезону готувалися арбітри ліцензії В
У Миколаєві відбувся суддівський семінар У Миколаєві відбувся суддівський семінар
До нового сезону готувалися арбітри ліцензії В Південного регіону
Статистики готуються до сезону на семінарі у Запоріжжі Статистики готуються до сезону на семінарі у Запоріжжі
Навчання проходить в рамках Меморіалу Гаврілова
Відбувся семінар для арбітрів Сходу України Відбувся семінар для арбітрів Сходу України
У Харкові навчалися арбітри з шести міст
У Черкасах відбувся семінар з передсезонної підготовки суддів дивізіону В У Черкасах відбувся семінар з передсезонної підготовки суддів дивізіону В
Арбітри з чотирьох областей готувалися до нового баскетбольного сезону
Судді Суперліги Парі-Матч готові до нового сезону Судді Суперліги Парі-Матч готові до нового сезону
У Києві відбувся передсезонний семінар для суддів Суперліги Парі-Матч
Програма передсезонних семінарів для операторів статистики Програма передсезонних семінарів для операторів статистики
ФБУ проведе низу підготовчих семінарів для операторів статистики
Судді західного регіону до сезону готові Судді західного регіону до сезону готові
У Хмельницькому зібрались арбітри категорії «С».
Програми регіональних семінарів з підготовки суддів Дивізіон В Програми регіональних семінарів з підготовки суддів Дивізіон В "Сезон 2019/2020 рр."
Цього тижня розпочинаються семінари з підготовки суддів, які будуть відбуватися у 5 містах
ФБУ запрошує до школи молодих арбітрів ФБУ запрошує до школи молодих арбітрів
Комісар ФІБА Роман Рижик проводить передсезонну підготовку молодих арбітрів
У Рівному відбувся рекордний за кількістю учасників семінар для арбітрів У Рівному відбувся рекордний за кількістю учасників семінар для арбітрів
Днями у Рівному відбувся головний семінар з підготовки баскетбольних суддів
Офіційно: український арбітр Сергій Защук працюватиме на чемпіонаті світу-2019 Офіційно: український арбітр Сергій Защук працюватиме на чемпіонаті світу-2019
Наш суддя увійшов до числа 56 рефері, які обслуговуватимуть матчі світової першості
У Рівному відбудеться навчальний семінар для арбітрів У Рівному відбудеться навчальний семінар для арбітрів
Баскетбольні арбітри ліцензії Б готуватимуться до нового сезону