Насичений на різні події 2024 рік підходить до свого завершення. Традиційно в переддень Нового року згадуємо, яким цей рік став для українського баскетболу, які позитивні та негативні моменти він нам подарував.
Золотий дубль Дніпра
Дніпро у сезоні 2023/2024 зробив золотий дубль, додавши до перемоги у Кубку України ще й чемпіонство у Суперлізі Favbet.
У фіналі Кубка дніпряни в непростому і напруженому матчі обіграли Прометей, а у фінальній серії плейоф Суперліги Favbet здолали дебютанта еліти Рівне, здобувши першу в своїй історії перемогу в фінальних серіях Суперліги.
П'ять матчів 2024 року в українському баскетболі, які варто передивитись
Загалом чемпіонський титул для Дніпра став другим в історії і першим повноцінним. Клуб був визнаний чемпіоном в сезоні-2019/20, який було достроково зупинено через пандемію коронавірусу. На той момент дніпряни йшли першими в таблиці, тому й отримали золоті нагороди.
Святослав Михайлюк – чемпіон НБА
Український захисник, вихованець Черкаських Мавп, Святослав Михайлюк в цьому році став чемпіоном НБА.
Минулий сезон Михайлюк провів у Бостоні, який став чемпіоном, вигравши фінальну серію проти Далласа з рахунком 4:1.
Другий чемпіон НБА з України: сезон Святослава Михайлюка з Бостон Селтікс
В плей-оф Михайлюк зіграв у 8 матчах, в середньому граючи 4.0 хвилин, набираючи 1.0 очка, 0.6 підбирань. В регулярному чемпіонаті Михайлюк провів 41 матч.
27-річний Михайлюк став другим українським баскетболістом в історії, який виграв найсильнішу лігу світу.
Перший тренер Михайлюка: Свят до останнього терпів, вичікував і дочекався шансу у Бостоні
Чоловіча молодіжна збірна повернулась до Дивізіону А
Молодіжна чоловіча збірна України U-20 під керівництвом Валерія Плеханова стала другою на чемпіонаті Європи у Дивізіоні B, який проходив у Пітешті, Румунія, чим гарантувала повернення до елітного Дивізіону А.
У групі українські баскетболісти обійшли Угорщину та Швецію завдяки різниці особистих зустрічей та вийшли у плейоф. На шляху до фіналу, "молодіжка" обіграла Грузію та Нідерланди у півфіналі, після чого у фіналі поступилась господарям збірній Румунії.
Валерій Плеханов: Наша командна хімія та захист — запорука успіху на чемпіонаті Європи
Це четверта медаль Євробаскету U-20 для українських чоловічих збірних у дивізіоні В. Раніше українці здобували срібло у 2007 та бронзу у 2014 та 2023 роках.
За підсумками турніру центровий Даніїл Сипало увійшов до символічної п'ятірки турніру.
Невдалий рік для національних збірних
А ось для національних команд рік важко назвати вдалим. Для жіночої збірної він пройшов більш з позитивом – повернулась до складу Аліна Ягупова і з нею збірна спочатку здобула одну з найбільших своїх перемог в історії в матчі проти Північної Македонії, а потім непогано зіграла з Сербією. Втім, дві болючі поразки в 2023 році все ще не дають команді багато шансів зіграти на чемпіонаті Європи.
У лютому Україні потрібні не просто дві перемоги – спочатку треба обіграти Португалію, відігравши різницю -15 першої гри, далі розраховувати на поразку Португалії в матчі з Сербію, самим ще раз перемагати Північну Македонію і сподіватись на збіг обставин, що зробить нас однією з чотирьох кращих збірних, що стануть другими в своїх групах.
Чоловіча збірна в цьому році провела чотири матчі, але жодної перемоги не одержала, програвши Словенії і Португалії в лютому і двічі Ізраїлю в листопаді. Шанси на вихід на чемпіонат Європи у чоловічої збірної залишаються, але як і у випадку з жіночою командою не все від нас залежить – потрібні дві перемоги над Словенією та Португалією (у Португалії треба відіграти 2 очка), та поразка португальців в матчі з Ізраїлем.
Успіхи в баскетболі 3х3
А ось в баскетболі 3х3 рік став відносно вдалим. В першу чергу це стосується жіночої збірної, яка достойно зіграла в кваліфікації на Олімпіаду, поступившись майбутнім олімпійським чемпіонкам збірній Німеччині; вдруге поспіль опинилась в топ-10 чемпіонату Європи (зайняла восьме місце), поступившись лише чемпіонкам і вице-чемпіонкам Європи; та двічі була в топ-3 етапів Жіночої серії 3х3, зайнявши підсумкове 13-е місце, що стало кращим результатом в історії.
Окрім того, жіноча молодіжна збірна України U-23 посіла на чемпіонаті світу підсумкове 13 місце, чоловіча збірна U-23 також здобула путівку на чемпіонат світу, де стала 14-ю, а жіноча збірна U-18 на чемпіонаті світу у своїй віковій категорії стала п’ятою, що є кращим результатом в історії. Чоловіча збірна U-18 стала чемпіонаті світу четвертою, що стало повторенням кращого результату в історії.
Результати жіночих збірних дозволили Україні увійти за рейтингом в топ-10 країн Європи, що має дозволити повернутись дівчатам на чемпіонат світу (офіційно ФІБА 3х3 має оголосити учасників чемпіонату світу 2025 року найближчим часом).
Новий спонсор ФБУ та оновлені кільця
В цьому році напередодні нового сезону Федерація баскетболу України підписала угоду з важливим технічним партнером. Ним стала компанія Spalding. З нового сезону 2024/2025 м’ячем цього світового бренду грають в усіх професійних баскетбольних лігах України.
Офіційні м’ячі від ФБУ та Spalding можна придбати в магазинах Intersport
Також ФБУ розпочала соціальний проект з відновлення баскетбольних конструкцій. Програма має на меті оновити баскетбольні кільця в українських залах та навіть на вуличних ігрових баскетбольних майданчиках, де цього потребує їх стан.
Збільшення команд у ВЮБЛ
Велика увага приділена дитячому баскетболу – в минулому році пройшов перший сезон Шкільної ліги для учнів всіх закладів загальної освіти України, де в баскетболі чемпіонами стали хлопці та дівчата з Дніпра.
Приємно відзначити, що продовжує збільшуватись кількість команд, які грають у чемпіонаті України серед юнаків та дівчат ВЮБЛ.
Якщо в минулому сезоні на першому етапі ми мали 568 команд, а на другому всеукраїнському етапі зіграло 139 команд (103 у хлопців та 36 у дівчат), то в цьому сезоні на другому етапі маємо вже 234 команди, в тому числі у дівчат їх кількість виросла майже вдвічі – 67.
Не втомлюємось дякувати ЗСУ, завдяки яким баскетбол в країні живе і діти мають можливість змагатись.
Дебют Катерини Коваль у NCAA
З позитивного в цьому році також варто відзначити дебют Катерини Коваль в NCAA. На початку року Катерина Коваль разом з ще однією українкою Дар'єю Бірюк зіграла за збірну світу на Nike Hoop Summit.
Катерина Коваль: Моєю місією на Nike Hoop Summit було представити Україну та український баскетбол
А вже з нового сезону 18-річна Коваль потужно увірвалась в американський студентський баскетбол.
Катерина Коваль грає за Норт-Дам, який на даний момент має третій рейтинг серед всіх команд NCAA. Українка стабільно виходить у старті, має важливу роль у команді. А 3.45 блока за гру від Коваль – другий показник серед всіх гравчинь NCAA.
Додамо, що Дар'я Бірюк в наступному сезоні приєднається до Коваль в NCAA – вона обрала навчання та гру в Університеті штату Огайо.
Повернення Айнарса Багатскіса
Головна баскетбольна новина кінцівки року – зміна головного тренера чоловічої національної збірної України. З Віталієм Степановським, який очолив національну команду в квітні 2023 року, але останні 6 офіційних матчів з ним збірна програла, було припинено співпрацю.
Новим головним тренером стане досвідчений латвієць Айнарс Багатскіс, який вже працював на посаді головного тренера чоловічої збірної України три з половиною роки.
Вперше очолив команду латвієць в травні 2019 року. За цей час йому вдалося кваліфікуватися на чемпіонат Європи-2022, а потім вивести збірну України у плейоф Євробаскета-2022, де національна команда зупинилася на стадії 1/8 фіналу.