Міністерство молоді та спорту України запровадило пілотний мультиспортивний проєкт "Шлях чемпіонів".
Реалізація проекту передбачається за сприяння Мінмолодьспорту, НОК та його осередків, територіальних органів виконавчої влади з питань освіти і науки, управлінь фізичної культури та спорту, обласних громад, спортивних федерацій.
Про впровадження проекту, його цілі і реалізацію в школах пресслужба ФБУ поговорила з державним тренером з баскетболу Мінмолодьспорту та директоркою діяльності збірних команд Федерації баскетболу України Наталією Жержеруновою.
- Ви в минулому баскетболістка, багаторазова чемпіонка України, гравчиня збірної України. Цікаво з Вашого досвіду дізнатись, які переваги спортивних класів?
- Я почала займатись баскетболом в Луцьку з четвертого класу. Займалась в ОДЮСШ у Лісіциної Лілії Петрівни. Для досягнення результату у чемпіонаті України наша команда мала тренуватись вдвічі більше, адже нашими головними суперниками з Миколаєва, Одеси, Дніпра були дівчата зі спортивних класів і мали вдвічі більше тренувань.
Нажаль у нас не було такого класу, але ми тренувались майже кожного дня, адже для досягнення результату, тренувань три – чотири рази на тиждень було замало.Тренерка для того, щоб ми були конкурентоспроможні, для збільшення кількості занять знаходила різні варіанти, вишукуючи додатковий час та приміщення. Так, нам вдавалось псувати нерви суперницям на змаганнях, виграли навіть срібло чемпіонату України, але впевнена, що якби у нас був спортивний клас, то це б покращило рівень нашої підготовки.
У 1994 році мене було запрошено до столичного КСЛ до тренера Заморського Володимира Степановича, як одного із перспективніх гравців для підготовки до літнього чемпіонату Європи U-14. Мене та дівчат з Чернігова, Житомира, Бердянська, Кропивницького запросили щоб ми були в системній підготовці. Дівчата з Миколаєва, Дніпра, Одеси, які займались у спортивних класах, продовжували жити та тренуватись вдома, тому що система підготовки в спортивних класах була така ж, як у КСЛ.
Я веду до того, що завжди на своєму спортивному шляху я зіштовхувалась з гравчинями, які вчились у спортивних класах, у яких була більш системна підготовка і вони були дуже технічними. Така робота і в наш час дає результат, про що я розкажу нижче в цьому інтерв’ю.
- Наталія, розкажіть про проект, що він передбачає?
- Пілотний проект Шлях чемпіонів включає в себе систему підготовки через спеціалізовані спортивні класи в школах, де учні зможуть глибше розвивати свої спортивні навички у поєднанні з середньою освітою. Учні опановують навчальну освітню програму та паралельно проводять щоденно по два навчально-тренувальних заняття згідно із програмою з баскетболу для дитячо-юнацьких спортивних шкіл. На меті - відновлення олімпійського резерву, яке баскетбол наразі потребує.
Спортивні класи з баскетболу були давно впроваджені у школах, але з часом їх кількість значно зменшилась. Наразі не знаю спеціалістів, які б вважали, що навчання та заняття спортом у спортивному класі себе не виправдовує. Очевидним є факт, що систематичні заняття підвищують рівень кваліфікації баскетболіста та готують конкурентно-спроможну команду для участі у змаганнях.
Проект представлений трьома етапами, кожна спортивна школа може обрати для себе оптимальний етап, враховуючи свої можливості та ціль:
1–4 класи – "Рухаємося весело"- цей етап є гарною можливістю відкриття мультифункціонального спортивного класу, в якому передбачається опанування технікою рухів, навчання діяти разом, формування звички активного здорового способу життя вже в ранньому віці, набуття впевненості, вольових якостей через спортивні ігри. Простими словами, ДЮСШ можуть відкривати спортивні класи для набору та впровадження ігрових видів спорту, зокрема баскетболу.
5–9 класи – "Тренуємося активно" – спеціалізований спортивний клас
10–12 класи – "Крок до Олімпу" – спеціалізований спортивний клас
На другому та третьому етапах для учнів, які вже виявили інтерес до спорту та прагнуть розвивати свої спортивні навички, є можливість поєднання оптимально збалансованого графіку тренувань та режиму освітнього процесу.
- Яким чином планується впроваджувати проект у школах?
- Міністерство молоді та спорту України направило на адресу голів обласних рад та держадміністрацій листи від 5.09.2024 року з проханням сприяти та долучатись до проекту Шлях чемпіонів
Також Комітет Верховної Ради України з питань молоді і спорту зверненням від 03.10.2024 № 04-21/06-2024/217101 рекомендував Міністерству молоді спорту України разом із обласними та Київської міською державними адміністраціями вжити заходів щодо активізації роботи з підготовки спортивного резерву до складу національних збірних команд України з видів спорту, у тому числі шляхом впровадження спеціалізованих спортивних класів з видів спорту.
Тому зараз є гарна можливість залучитись всебічною підтримкою влади до організації відкриття цих спортивних класів.
На сьогодні мною вже були проведені перші переговори з тренерами, директорами спортивних шкіл, президентами обласних федерацій та надано повну інформацію щодо покрокових дій задля приєднання до проекту.
Міністерство молоді та спорту наразі проводить переговори з представниками громад, з очільниками міськрад чи управлінь спорту щодо підтримки, фінансування харчування цих класів.
Федерація баскетболу України запрошує доєднатись до баскетбольного розвитку дітей та проводить роботу щодо сприяння всім зацікавленим сторонам у відкритті класів. Якщо ви зацікавились ініціативою чи маєте додаткові питання, щодо участі у проекті у вашому регіоні — зверніться, будь ласка, до мене.
- Якщо просто задати питання – навіщо це батькам чи директорам шкіл? Яким чином планується їх переконувати в доцільності створення таких спортивних класів?
- Всі, хто має відношення до спорту, розуміє, що системність дасть 100 відсотковий результат.
А ось скласти, як кажуть пазл, де всі причетні сторони знайдуть можливість створення, це і є завданням, над яким ми працюємо. Пазл складається із наявності групи дітей, згоди батьків, спільна згода адміністрації школи та дитячо–юнацької школи, наявність відповідної матеріально–технічної бази, а головне підтримка управління спорту, освіти, громад у фінансуванні харчування дітей у школі.
За досвідом скажу, що більшість проектів на початкових етапах підтримується за рахунок людей, які є фанатами баскетболу, є ентузіастами та альтруїстами, які "хворіють" та живуть спортом. Тому говорити про те, що це принесе великі дивіденди, – не правильно. Вмовляти директорів шкіл справді складно, тому проект більш зосереджений на пошуку таких людей.
Але користь директорам шкіл від цього проекту може бути дуже суттєвою. Сьогодні цей проект є пілотним, але очікується, що він отримає державну підтримку, що веде за собою виділення фінансів на інвентар, обладнання спортзалів, харчування.
За умов воєнного часу йде великий відтік дітей, школи борються за кожного учня, створення спортивних класів допоможе залучити дітей, які люблять спорт, обрати саме цю школу для навчання. Батькам не потрібно буде відлучатись з роботи, щоб відвести дітей на гурток, з ранку до вечора діти знаходяться у школі.
І не можна забувати про престиж. У багатьох школах висять фотографії колишніх учнів, які досягли успіхів у спорті, вигравали олімпійські медалі, а тут є можливість за допомогою спортивних класів справді у себе в школі виховати майбутнього чемпіона.
Для сіл та невеликих містечок, гадаю, є можливість з'єднати проект Шлях чемпіонів з проектом Шкільний автобус, який би збирав дітей із округи, привозив до школи зі спортивним класом, а потім після обіду та тренувань відвозив дітей додому.
- Питання безпосередньо уроків – хто в таких класах може навчатись, як буде проходити навчальний процес і хто вестиме ці уроки?
- Треба почати з того, що створення спеціалізованого спортивного класу ініціюється батьками за бажанням учнів та спільною згодою адміністрації закладу загальної середньої освіти та адміністрації дитячо-юнацької спортивної школи.
Між закладом загальної середньої освіти та дитячо-юнацькою спортивною школою укладається двостороння угода про організацію роботи спеціалізованого спортивного класу, де передбачається зокрема залучення до проведення тренувань тренерсько-викладацького складу дитячо-юнацької спортивної школи.
У спеціалізованому спортивному класі організовується підготовка з одного і більше видів спорту. При цьому клас комплектується з числа спортивно перспективних учнів. Відбір кандидатів для навчання у спеціалізованому класі здійснюється шляхом перегляду дітей протягом року тренером-викладачем дитячо-юнацької спортивної школи під час уроків фізичної культури, відвідування ними спортивних секцій та участі у змаганнях.
Передбачається проведення два рази на день навчально-тренувальних занять, при цьому рекомендовано планування перших уроків із загальноосвітніх предметів у пізніший час ніж у звичайних класах.
- Чи можна провести паралель цього проекту зі змаганнями Пліч-о-Пліч?
- Змагання Пліч-о-пліч – це не лише про спорт, хоча він там займає велику роль. Це про єдність та вміння працювати командою, саморозвиток, про лідерські якості. Мета проекту – залучити якомога більше школярів до спорту, зміцнити їхнє здоров'я та виховати справжніх лідерів.
До речі Пліч-о-пліч спочатку теж був пілотним проектом, який переріс у президентську програму.
В минулому році це були наймасштабніші змагання серед учнів України. Успіх був великим і в цьому році їх масштаб ще більший.
Баскетбольні змагання минулого року і серед дівчат, і хлопців виграли спортсмени спортивного класу Дніпровської СЗШ 15 та СДЮСШОР №5. Це якраз приклад отримання високого результату, який несе створення спортивного класу для ДЮСШ, яка є призером ВЮБЛ, і для школи, яка є переможцем престижних шкільних змагань Пліч-о-Пліч.
- Чи є якісь терміни щодо залучення до проекту?
- З однієї сторони до початку наступного навчального року ще багато часу, але з іншого вже зараз формується місцевий бюджет на наступний рік, тому щоб влітку наступного року не виникало питання з яких коштів фінансувати спортивні класи, про це потрібно потурбуватись вже сьогодні.
На зараз до мультиспортивного проекту Шлях чемпіонів долучилися Дніпропетровська та Львівська області, Калуська громада Калуського району Івано-Франківської області, Паланська громада Уманського району Черкаської області, Любомльська громада Ковельського району Волинської області, Чагорська громада Чернівецького району Чернівецької області, Меджибізька громада Хмельницького району Хмельницької області, з керівниками яких Міністерство молоді та спорту України та Національний олімпійський комітет України уклали меморандуми про співпрацю.
Кожен осередок індивідуальний для впровадження проекту, адже десь вже зараз є підтримка місцевої влади чи громади, а десь цього нема. Тому ми відкриті до спілкування, готові відповісти на всі питання і допомогти на різних етапах.