Всі категорії новин
Олександр Волков: наше покоління просто грало в баскетбол

Олександр Волков: наше покоління просто грало в баскетбол

Легендарному чемпіону СРСР, олімпійському чемпіону, одному з 50 кращих гравців в історії і першому радянським баскетболістові, хто прорубав вікно в США, Олександру Волкову 29 березня виповнилося 55 років. З легендою вітчизняного баскетболу поспілкувалася КП в Україні.

Ганяв у футбол і хокей
- Пане Олександре, ви з дитинства мріяли грати в баскетбол?
- Мій батько був непоганим баскетболістом і весь час обіцяв відвести в секцію в ДЮСШ №1 в Чернігові. Але якось руки не доходили. Мама теж грала в баскетбол. А я, як і всі пацани того часу, з ранку до вечора влітку грав в футбол, а взимку в хокей. Я дуже любив ці види спорту, а баскетбол лише дивився по телевізору. У нас в Чернігові він хоч і був популярним, але не був дворовим видом спорту.

- І як же ви все-таки потрапили в баскетбольну секцію?
- Мені було 9 років, і ми з пацанами грали в футбол на майданчику біля будинку. Поки ми бігали, неподалік зупинилася жінка, довго спостерігала за тим, що відбувається, а потім підійшла до мене і представилася: "Алла Георгіївна Вергун. Я тренер з баскетболу".
Виявилося, вона жила в сусідньому будинку. Запитала, скільки мені років, і взяла телефон батьків. Увечері зателефонувала, а наступного дня мама відвела мене в ДЮСШ №1. Це був 3-й клас, 9 вересня я почав займатися баскетболом.

- Розкажіть про Аллу Георгіївну.
- Вона тоді тільки закінчила Київський інститут фізкультури. Я був її першим набором. Дуже затишна школа, все по-домашньому. Алла Георгіївна завжди намагалася, щоб в поїздках ми себе адекватно вели, слухалися, віталися і були ввічливими. Ставилася до таких дрібниць дуже серйозно.

А ще володіла бажанням і креативністю, нестандартними для тренерів. Одного разу, намагаючись навчити нас добре стояти на зігнутих ногах, вона придумала спилювати хокейні ключки, і ми ними грали тенісним м'ячем. Доводилося весь час бігати на зігнутих ногах.

- З інвентарем і формою тоді складно було?
- Форму нам видавали в ДЮСШ. А кеди і шкарпетки купували самі. Всі хлопці тоді мріяли мати експериментальні кеди. Їх робили в Москві за ліцензією Converse All Star. Вони були білі, красиві, м'які, з товстою підошвою.

Прикре рішення суддів
- Ви тоді і подумати не могли, що одного разу ваш кидок допоможе виграти на чемпіонаті СРСР?
- Про таке кожен баскетболіст мріє. Вирішальний кидок здалеку, коли на кону стоїть гарна нагорода. А чемпіонат СРСР виграти було ого як складно, там такі команди грали і такі люди! Конкуренція - позамежна. Дякую долі і Господу, що така мить у мене була. Драматична гра, київський "Будівельник" вигравав, але литовський "Жальгіріс" нас наздогнав. Ігровий час минав, і на останній секунді мені довелося кидати. І я влучив в кільце.

- Але судді відразу не зарахували цей кидок...
- Ми грали в Каунасі. Спортсмени "Жальгіріса" пішли в роздягальню і зняли кеди, вони думали, що програли. Але публіка почала бешкетувати. Може, судді побоялися брати відповідальність на себе за результат і скасували мій кидок. Нам довелося грати додаткову п'ятихвилинку, і ми її програли.

- А далі?
- Вирішивши, що це несправедливо, ми не залишилися на третю, останню вирішальну битву і поїхали. Але по країні вибухнув серйозний скандал. По телевізору ж чітко було видно: коли м'яч вилетів з моїх рук, залишалася ще одна секунда на таймері. Вболівальники засипали спорткомітет скаргами. Йому довелося збиратися в Москві, подивитися відео, і в підсумку м'яч зарахували. Ми стали чемпіонами СРСР!

 Заплатив $100 000 відступних
- Ви перший радянський гравець, який виїхав в НБА грати за "Атланту". Як це було?
- Не просто. Найскладніше - звикнути до так званого обнулення. Всі регалії та титули, олімпійське чемпіонство, чемпіонство Європи, звання кращого гравця Союзу, потрапляння в символічні збірні світу і Європи нікого не цікавили. Доводилося починати з нуля.

Плюс різниця в менталітеті. В СРСР для команди будь-яка поразка сприймалося як трагедія і запам'ятовувалося надовго. А в НБА "Атланта" вважалася хорошою середньої командою, але мати велику кількість програних матчів було нормальним явищем. Я відчував, що перебуваю не в своїй тарілці.

- Вас легко відпустили в США?
- Відпустили легко, але довелося заплатити в спорткомітет 100 тисяч доларів, щоб без проблем відпустили. Міг і не платити, це не було регламентовано.

- Чому саме "Атланта"?
- Я був задрафтований "Атлантою Хоукс", і іншого вибору у мене бути не могло. Вони мене могли хіба що обміняти. У 1989 році підписали контракт. Привезли майку з моїм ім'ям і документи. Хоча вибрали ще в 1986 році. Але для того, щоб грати в США, в 1986-му мені довелося б доїхати до будь-якої західної країни і там втекти. Як у фільмах. При Союзі нас не хотіли відпускати - готували до Олімпіади-88.

- Скільки заробляли в США?
- По першому трирічного контракту приблизно 2 мільйони доларів з урахуванням податків. Уявляєте, 1989 рік, незрозуміло, чи розпадеться Радянський Союз, а мені офіційно платили такі гроші! Хоча спортсмени ставилися до цього спокійно. Наше покоління не було налаштоване на бізнес і інвестиції. Ми просто грали в баскетбол, з'являлися гроші - ми їх витрачали. Допомагали родичам, друзям. Я купував форму і відправляв в Україну.

Сабоніс сплутав карти
- Повернемося до збірної СРСР і Олімпіаді-88. Ви повернулися звідти чемпіонами…

- Хоча найсильнішими тоді вважалися югослави, перед нами стояла нерозв'язна проблема - США. Ми були хорошою зіграною командою, і то - на якомусь передолімпійському турнірі програли Югославії і двічі "Атланті Хоукс"... Але до поїздки на Олімпіаду в Сеул підійшли з розумінням, що впораємося з усіма. І тільки американці залишалися проблемою.

- Чому?
- Вони готували команду для перемоги. Не давали молодим зіркам перейти в професіонали. Там виступали такі великі гравці, як Девід Робінсон. Нам же потрібно щось міняти і грати по-іншому.

І тоді наш тренер Олександр Гомельський придумав випускати мене п'ятим номером, Валеру Тихоненко четвертим, і ми маленьким складом створювали проблеми незвичних до такого баскетболу європейським командам. Я закривав всіх центрових, і в нападі команда отримувала величезну перевагу за рахунок мобільності. Але з американцями такий номер не пройде. Як впоратися з їхнім домінуванням?

- Перед поїздкою після розриву ахіллового сухожилля в команду повернувся Арвідас Сабоніс...
- Сабоніс не встигав відновитися. За три дні до поїздки на Олімпіаду ми дізнаємося, що Гомельський умовив його поїхати з нами. Вийшло, до команди, яка готувалася з весни, додається людина, яка з командою жодного разу не тренувався.

- І як це відбилося на грі?
- Приїжджаємо на Олімпіаду з думкою боротися за медалі. Тут до нас Сабоніс додався, і ніби як стали ще сильнішими. Провели першу гру в групі з югославами, вони нас взагалі розмазали. Додався Сабоніс, гра переломалася, не відчуваємо нічого. Але поступово зыгралися. Здолали в чвертьфіналі у важкій грі бразильців. Вийшли до півфіналу на американців, їх обіграли і зрозуміли - ніякі югослави нас не зупинять.

- Так американців ви як зуміли пройти?
- Гомельський дуже хороший психолог, весь час переконував, що ми виграємо Олімпіаду. А ще він знайшов нетипову для радянського баскетболу річ. Зібрав усіх в відеокімнаті подивитися гру Канада - США. Єдиний матч, де американці ледве перемогли. В іншому вони вигравали по 20, 30, 40 очок.

Подивилися, почали думати, як розбити їх пресинг. Він збирався зробити це нашими маленькими гравцями. Його варіант здався небезпечним: у США були швидкісні гравці, які звикли до такої тактики. Я, навпаки, запропонував - розбивати пресинг мною, Сабонісом і Сокком. Гомельський погодився, і ми це зробили. Зараз таку комбінацію викладають в американських коледжах і називають її розбивкою пресингу Олександра Яковича Гомельського.

- Голосно святкували перемогу?
- Святкували як годиться! На все олімпійське селище!

- Які отримали призові?
- 4 тисячі доларів і 10 тисяч рублів. Михайло Горбачов вітав, але я не поїхав. Тоді особливих привітань ніхто не потребував. Ми прагнули залишити свій слід в історії.

Порада чемпіона
- Що порадите молодим гравцям?

- Колись Майкла Джордана запитали, що найголовніше в баскетболі? Він відповів: любов до баскетболу, а від неї виходить все інше. Якщо є любов, то вона дасть і бажання, і сили, і терпіння.

До речі
- І не про спорт. Ви великий любитель риболовлі, розкажіть про неї.
- Обожнюю! Ловлю прямо з дому. Він у мене стоїть на водоймі, як то кажуть, збулася мрія ідіота (сміється). Але розумієте, є одна проблема. Мені з віком стало рибу шкода. Почав її відпускати. Будинок на воді не дає драйву, як коли вибираєшся на риболовлю тільки по вихідним.

- Який улов найбільший?
- На Алясці зловив палтуса близько 50 кг.

- Чим зараз займаєтесь?
- Допомагаю в дитячому баскетболі Федерації баскетболу України і клубам, якщо звертаються. У керівних органах європейського баскетболу працюю.

- Про що мріє зараз Олександр Волков?
- Мрії у мене прості. Свої плани по спорту я реалізував. У 55 років мені хочеться стабільності, спокою. Хочеться, щоб нарешті настав в Україні мир, спокій. Хочеться здоров'я друзям і близьким. Іноді ловлю себе на думці: я щаслива людина, і дай Бог, щоб так завжди було і далі.

Новини по темі
Форвард збірної України провів майстер-клас у рідній школі: фото та відео
Відео 17.04.2019
Форвард збірної України провів майстер-клас у рідній школі: фото та відео
Максим Пустозвонов продемонстрував ази баскетболу учням школи №12 Білої Церкви
Як і чому у Леня налагодилися справи в НБА Як і чому у Леня налагодилися справи в НБА
Центровий збірної України Олексій Лень провів чи не найуспішніший сезон за океаном
Українці за кордоном: вдалий матч Боброва, Липовий проти ПАО, Санон досі поза грою Українці за кордоном: вдалий матч Боброва, Липовий проти ПАО, Санон досі поза грою
Наші легіонери провели чергові поєдинки в європейських чемпіонатах
Українець Михайлюк не зіграє в НБА до кінця сезону Українець Михайлюк не зіграє в НБА до кінця сезону
Захисник збірної України вибув через пошкодження
Артем Пустовий: у перший рік в Іспанії була паніка Артем Пустовий: у перший рік в Іспанії була паніка
Центровий збірної України розповів про перші кроки в баскетболі, переїзд до Южного, адаптацію в Іспанії та інше
Українець Пустовий презентував Кубок Іспанії на матчі Барселони: фотогалерея Українець Пустовий презентував Кубок Іспанії на матчі Барселони: фотогалерея
Баскетболісти Барселони продемонстрували Кубок Іспанії на матчі футбольних одноклубників
Олександр Волков: наше покоління просто грало в баскетбол Олександр Волков: наше покоління просто грало в баскетбол
Олімпійський чемпіон Олександр Волков святкує 29 березня 55-річчя
Українець Лень допоміг Атланті перемогти: відео моментів
Відео 27.03.2019
Українець Лень допоміг Атланті перемогти: відео моментів
Наш центровий набрав 13 очок проти Нового Орлеану
Капітан збірної України проводить конкурс серед уболівальників Капітан збірної України проводить конкурс серед уболівальників
В’ячеслав Кравцов розіграє майку НБА та грошові призи
Визначено кандидатів на проведення ЄвроБаскета-2021 Визначено кандидатів на проведення ЄвроБаскета-2021
Сім країн претендують на проведення чемпіонату Європи з баскетболу серед чоловіків
Українці за кордоном: потужний матч Липового, дуелі наших в Іспанії та Румунії Українці за кордоном: потужний матч Липового, дуелі наших в Іспанії та Румунії
Українські баскетболісти провели чергові поєдинки в європейських першостях
Українець Лень встановив новий рекорд в НБА Українець Лень встановив новий рекорд в НБА
Центровий збірної України покращив особисте досягнення з результативності за сезон
Артем Пустовий: збірна України зробила все можливе в кваліфікації чемпіонату світу Артем Пустовий: збірна України зробила все можливе в кваліфікації чемпіонату світу
Центровий національної команди розповів про життя та виступи в Іспанії
Володимир Рижов: раджу Медведенку пригадати свої вчинки Володимир Рижов: раджу Медведенку пригадати свої вчинки
Екс-тренер національних збірних України прокоментував рішення Виконкому ФБУ
Олександр Кобець: у дитинстві замість садка ходив на баскетбольний майданчик Олександр Кобець: у дитинстві замість садка ходив на баскетбольний майданчик
Гравець збірної України поділився враженнями від перебування в США, американського баскетболу, виступів за збірну та в чемпіонаті України