Всі категорії новин
Олена Жирко: чемпіонка чотирьох країн і щаслива мама

Олена Жирко: чемпіонка чотирьох країн і щаслива мама

Яким би не був ерудованим шанувальник баскетболу, навряд чи він відреагує на ім’я Олена Іванова. Навіть підказки, що вона була дворазовою чемпіонкою Радянського Союзу, навряд чи допоможуть. Під прізвищем Маренчикова її теж навряд чи пригадають, з ним вона була ще й чемпіонкою Словаччини і вигравала золотий дубль у Австрії, але і ці титули відступають на другий план, як тільки озвучити її дівоче прізвище – Жирко.

Олімпійська чемпіонка Барселони-92, чемпіонка Європи 1991 і 1995, MVP найуспішнішого ЄвроБаскета для збірної України Олена Жирко зараз повністю відійшла від баскетболу і насолоджується материнством. Досягнувши всього можливого у спорті, а крім згаданих перемог вона двічі була чемпіонкою України, двічі чемпіонкою жіночої Євроліги, вона вважає що найбільшою перемогою є син, який з’явився на світ лише 5 без малого років тому. "Це моя найкоштовніша, діамантова медаль, найбезцінніше досягнення," - так говорить легендарна баскетболістка розповідаючи про сина, ще б пак, народила вона свого первістка у віці 45 років.

Життя Олени Жирко круто змінилося після зустрічі випускників. Лише через 20 років після закінчення школи один з однокласників зізнався що був закоханий у неї з 5 класу, стежив за її неймовірною кар’єрою і вболівав, хоча з тих пір, як Олена 1989 року залишила дніпровську "Сталь" і перейшла до київського "Динамо" у рідному місті вона уже не грала та й бувала дуже рідко. Після 10 років у словацьких і чеських клубах вона міцно осіла у Братиславі і не планувала повертатися до України. Вона уже отримала громадянство і бездоганно володіла словацькою мовою, її другий чоловік був словаком. На той момент вона була пов’язана контрактом із австрійським "Тайгер Вельсом" тому, зрозуміло, що повернулася до Європи, виграла свій десятий титул у національних змаганнях і лише через рік повернулася у Дніпро. Де і завершити кар’єру.

Чемпіонство 2007 року разом із командою з рідного міста стало останнім для баскетболістки Олени Жирко і початком нового життя одночасно. Вона дуже давно мріяла про дитину, двічі була одружена, результату не вдавалося досягнути ані природнім, ані штучним шляхом, уже минуло кілька років у третьому шлюбі, але диво сталося після того, як Олена почала працювати із дітьми. "Давня подружка, з якою ми разом грали ще за "Сталь" Людмила Чигринова запропонувала попрацювати разом із її дитячою командою.

Пропозиції щодо тренерства були і раніше, навіть можна було очолити жіночу команду "Дніпра", проте я не бралася за цю роботу, мені бракувало тренерського досвіду, але цього разу чомусь погодилася. Працювали у рідній ДЮСШ №5, це був лише один сезон 2011/2012 роботи з дітьми, після чого, я пішла у декрет, такий довгоочікуваний і десь несподіваний, адже цього разу, усе вирішилося природнім шляхом. Так ми стали батьками хлопчика Даніеля. Я вперше стала мамою у віці 45 років. Сина назвав батько, на честь нідерландського мотогонщика Даніеля Вільменсена. Він у нас взагалі технар, мотоцикліст, байкер, любить усе що пов’язане з технікою, з моторами, до речі і досі виступає на ветеранських змаганнях з картингу. Син, схоже, може піти в тата. Принаймні він точно не ігровик, я іноді його називаю Мій Незграбушка, а от бабуся його називає Директором, він любить керувати і не лише бабусями. Він може попросити поставити дитяче кільце у дворі і сказати, щоб я кидала м’яча, а сам бере свисток і говорить що він суддя".

Так, наша бесіда поволі перейшла до баскетбольної тематики:

- Чи повернуся тренувати я ще не знаю, я так довго чекала на дитину і так довго була зайнята тільки роботою, що тепер бачу свою головну роботу у вихованні дитини. Син, очевидно, про мої досягнення нічого ще не знає, він просто не усвідомлює, про що йдеться. Тай більшість нагород, у мене у братиславській квартирі, тут майже нічого немає, хіба остання медаль із "Дніпром" і олімпійська медаль теж тут. Я сама Олімпіаду згадую не часто, хоча з дівчатами з тієї команди, і з Мариною Ткаченко у тому числі, перетинаємося, коли Євген Гомельський організовує якісь заходи присвячені тій перемозі. Цього року теж хоче зібрати нас у вересні, щоправда, мені щоб потрапити туди необхідно отримати російську візу, як громадянці Словаччини.

- Словаки, до речі, не хотіли переманити Вас у свою збірну?
- Чому ж, хотіли. 2000 року, коли їхня збірна потрапила на Олімпіаду, то вони і мені пропонували, і у ФІБА клопотання подавали відповідне, але тоді здається Котлеба сказав, що втретє на Олімпіаді змінити баскетбольне громадянство не вийде, перед тим я виступала як гравець Об’єднаної команди, як гравець збірної України. Хоча ще раз зануритися у олімпійське життя хотілося б. Барселона і Атланта хоч і були давно, але спогади яскраві. В Атланті ми були четвертими, але це місце для нас, майже як медаль.

- До речі, ваш перший матч на Олімпіадах був невдалим.
- Так, ми у Барселоні розпочали з програшу кубинкам. Перед Іграми був ще передолімпійський турнір у Віго. Там у мене виходило усе, я уже освоїлася у збірній цілком, а от у першій грі, розгубилася трішки. Кубинки атлетична команда, вони запропонували нам пресинг, у мене мало що виходило, Іра Сумнікова не допомогла, хоча була більш досвідченою. Так ми і програли.

- Прихильники змов, говорили, що тоді було завдання допомогти кубинкам, мовляв, дружня країна треба щоб вони теж вийшли з групи…
- Нічого подібного не було, принаймні, нам про це ніхто не говорив нічого. У них і команда була міцна, і ми десь не налаштувалися, зате потім у нас усе пішло-поїхало перемогли і Бразилію, й Італію, американок у півфіналі, китаянок у фіналі, незчулися як стали Олімпійськими чемпіонками. Тоді якось це сприймалося абсолютно нормально.

- А Євген Гомельський давав наганяй, перед другою грою, для того щоб привести до тями?
- Та ні, він в цьому плані був абсолютно нормальним, спокійним, у нього навпаки був дуже душевний підхід до нас, він мені нічого не казав. Правда потім мені переказували, що племінник його, який коментував той матч, по мені пройшовся, мовляв, "що вона за гравець такий, скільки можна втрат робити безглуздих, як її на майданчику тримають чи треба було взагалі її брати на Олімпіаду", хоча втрати робила уся команда і тренер це бачив. У них з Вадимом Капрановим гармонійний тандем був, один любив підганяти, завантажувати, інший заспокоював. Капранов чимось схожий був з Володимиром Рижовим.

- До речі, перед чемпіонатом Європи у вас була якась сварка з Рижовим велика. Збірна могла залишитися без найдосвідченішого гравця стартової п’ятірки перед самим чемпіонатом.
- Ох, ви згадали. Зараз ситуація пригадується, як дуже проста, а тоді, я взагалі не мала їхати на той чемпіонат Європи. У нас перед Європою був турнір у Франції, коли ми верталися назад, то в аеропорту у всіх гравців збирали паспорти, на той час я уже грала за Ружемберок і мій паспорт був потрібен щоб продовжити візу чи ще для чогось, деталей я уже не пам’ятаю, саме на цьому тлі і виник конфлікт. Мені його віддавати відмовилися, я багато чого вислухала у грубій формі, а коли прилетіли у Бориспіль, то я одразу поїхала додому і уже не поверталася. Останній тиждень команда тренувалася без мене. Я була сповнена рішучості не летіти на Європу, навіть чути нічого не хотіла. Уже за день до відльоту, точніше увечері, до нас додому приїхала делегація, очолював її тоді Валерій Лапшинов. Мій чоловік їх навіть на поріг не пустив, він був налаштований ще більш рішуче ніж я, якось вони мене виманили надвір і там довго умовляли залишити усе в минулому і полетіти. Наступного дня у аеропорт я таки приїхала, не пригадую, якою була загальна реакція, але з тренером ми не розмовляли. Уже у Брно, на тренуваннях він ставив якісь завдання, я якось їх виконувала, але контакту тренер/гравець усе одно не було.  Ми тоді програли, здається хорваткам, у другій грі теж усе було не дуже, але почали вигравати і впевненість прийшла до нас і до мене зокрема, так почавши погано, я стала MVP усього турніру. Певно таки варто було поїхати на той чемпіонат Європи.

Дос’є

Олена Жирко, народилася 16 лютого 1968-го року у Дніпрі
Заслужений майстер спорту
Зріст 180см, Амплуа – нападаюча
Перший тренер: Тетяна Авілова
Чемпіонка Олімпійських Ігор у Барселоні-1992, півфіналістка Олімпійських Ігор в Атланті-96, чемпіонка Європи 1991, 1995, чемпіонка України, СРСР, Словаччини, Австрії.

Новини по темі
Анатолій Поливода святкує день народження: згадуємо кар’єру олімпійського чемпіона
Ветерани 29.05.2023
Анатолій Поливода святкує день народження: згадуємо кар’єру олімпійського чемпіона
Розповідаємо про досягнення колишньої зірки вітчизняного баскетболу
Пішов з життя заслужений тренер України Олександр Широбоков
Ветерани 03.01.2023
Пішов з життя заслужений тренер України Олександр Широбоков
Тренер десятиліттями працював на благо запорізького баскетболу
Вітаємо Леоніда Поплавського з 85-річчям
Ветерани 08.02.2022
Вітаємо Леоніда Поплавського з 85-річчям
Ювілей 8 лютого святкує відомий гравець СКІФ-Будівельника та збірної України
Андрію Подковирову - 60: легенда українського баскетболу святкує ювілей
Ветерани 10.09.2021
Андрію Подковирову - 60: легенда українського баскетболу святкує ювілей
Розповідаємо про досягнення колишньої зірки вітчизняного баскетболу
Вітаємо з 90-річним ювілеєм Георгія Дмитровича Демба
Ветерани 10.09.2021
Вітаємо з 90-річним ювілеєм Георгія Дмитровича Демба
Понад 70 років життя ювіляр присвятив баскетболу
Українські ветерани успішно виступили на престижному турнірі в Туреччині
Ветерани 08.07.2021
Українські ветерани успішно виступили на престижному турнірі в Туреччині
Наші баскетболісти стали переможцям у трьох вікових категоріях
Дякуємо за гру: Олександра Радулович завершила професіональну кар`єру
Ветерани 30.04.2021
Дякуємо за гру: Олександра Радулович завершила професіональну кар`єру
Легенда бердянського баскетболу і надалі залишається з рідним клубом
Вітаємо Володимира Стремоухова з ювілеєм
Ветерани 07.04.2021
Вітаємо Володимира Стремоухова з ювілеєм
85-річчя відзначає видатний український баскетболіст
Зеленський привітав Волкова з введенням до Зали слави ФІБА
Ветерани 31.03.2021
Зеленський привітав Волкова з введенням до Зали слави ФІБА
Напередодні ФІБА вшанувала легенду українського баскетболу
Олександра Волкова введено до Зали слави ФІБА
Ветерани 30.03.2021
Олександра Волкова введено до Зали слави ФІБА
Легенда українського баскетболу потрапив до “класу” 2020 року
Ветеран Будівельника потребує термінової допомоги
Ветерани 27.01.2021
Ветеран Будівельника потребує термінової допомоги
Євгену Колежуку необхідін кошти на операцію та лікування
Марина Ткаченко – заслужений тренер України
Ветерани 22.12.2020
Марина Ткаченко – заслужений тренер України
Почесне звання присвоїло Міністерство молоді та спорту України
В Києві відсвяткували 50-річний ювілей баскетбольної школи олімпійського резерву
Ветерани 13.10.2020
В Києві відсвяткували 50-річний ювілей баскетбольної школи олімпійського резерву
Під час події зустрілись тренери, випускники та вихованці школи багатьох поколінь
Вітаємо з ювілеєм Марину Ткаченко
Ветерани 29.08.2020
Вітаємо з ювілеєм Марину Ткаченко
Сьогодні свято у олімпійської чемпіонки-1992
На Миколаївщині відбувся чемпіонат України серед ветеранів
Ветерани 26.08.2020
На Миколаївщині відбувся чемпіонат України серед ветеранів
У змаганнях брали участь команди семи вікових категорій з 13-ти областей
Баскетбол України: спеціальна олімпіада та гра на візках
Ветерани 28.06.2020
Баскетбол України: спеціальна олімпіада та гра на візках
ФБУ публікує уривок з книги Баскетбол України авторства Анатолія Волошина та Руслани Сушко
Баскетбол України: завзяття ветеранів
Ветерани 27.06.2020
Баскетбол України: завзяття ветеранів
ФБУ публікує уривок з книги Баскетбол України авторства Анатолія Волошина та Руслани Сушко
Вітаємо Олену Вергун з ювілеєм
Ветерани 20.05.2020
Вітаємо Олену Вергун з ювілеєм
День народження святкує уславлена українська чемпіонка світу та Європи