Всі категорії новин
В Україні велика необхідність в суддях: Роман Рижик — про новий набір до Школи молодих арбітрів

В Україні велика необхідність в суддях: Роман Рижик — про новий набір до Школи молодих арбітрів

Протягом літа Школа молодих арбітрів під керівництвом комісара ФІБА Романа Рижика проводить передсезонну підготовку та регулярні заняття на тренувальних іграх аматорів та ветеранів на баскетбольному майданчику у Гідропарку.  

Читайте: Рейтинг найкращих суддів ФБУ сезону-2019/20

З весни триває відбір новачків, що розпочнуть новий навчальний цикл з вересня, але вже зараз, разом з арбітрами другого та третього рівня програми навчання, у школі мають можливість спробувати свої сили всі охочі. Заняття проводяться двічі на тиждень та складаються з фізичної підготовки, теорії та практики суддівства.

В інтерв’ю прес-службі ФБУ Роман Рижик розповів про те, як працює Школа молодих арбітрів.

“Школу молодих арбітрів було засновано чотири року тому, було складено програму підготовки, розраховану на чотири рівня навчання. Вона регулярно вдосконалюється. Наразі в школі займаються близько 20 учнів, а за весь час через школу пройшло біля 50 слухачів.

Труднощі в тому, що у молодих арбітрів різний рівень підготовки. Не завжди вистачає часу та сил кожному приділити достатньо уваги, багато що робиться на ентузіазмі. Але я люблю цю справу і хочу передати молоді свій досвід. Для розвитку баскетболу в Україні необхідні нові кваліфіковані суддівські кадри, і це дуже важливо.

З роками кількість баскетбольних змагань постійно збільшується, а щоб їх обслуговувати, потрібно все більше суддів. Необхідність в суддях в Україні дуже велика, а в Києві — тим більш. В столиці дуже багато змагань різного рівня, починаючи з дитячих і закінчуючи Суперлігою. Навантаження дуже великі, матчі здебільшого проходять по вихідних. 

Все це підштовхнуло мене до думки, що необхідно збільшити кількість кваліфікованих суддів, оскільки серед суддів також йде постійна ротація: одні закінчують активне суддівство, інші не можуть впоратись, суддів критично не вистачає. Крім того треба шукати таланти та створювати конкуренцію на всіх рівнях.

Майже 20 арбітрів, які навчаються нашій школі, кияни та мешканці з різних міст України, є студентами або працюють у Києві. З ними я працюю на постійній основі. Так, я беру участь у семінари в інших містах України, але для якісної підготовки потрібні регулярні заняття. Тому я звертаюся до тренерів, щоб вони рекомендували до школи хлопців та дівчат, які займаються і люблять баскетбол та хотіли б присвятити себе суддівству.

Це принципово важливо, коли молодь вже має досвід гри у баскетбол та має розуміння нюансів гри. З власного досвіду, можу сказати, що чим вищий рівень змагань, у яких приймав участь гравець, тим легше він набуде необхідних знань та навичок у суддівстві. Але таких людей, нажаль, не дуже багато. 

Нова група набирається навесні, після завершення сезону — зазвичай це відбувається у травні. Зараз, у зв’язку з пандемією короно вірусу, початок набору було перенесено на червень. Я збираю нових потенційних учнів на співбесіду на Гідропарку. Влітку, двічі на тиждень, і ті, хто вже займається, і новачки,  приходять у понеділок та четвер протягом з червня до серпня. Таким чином, майже 3 місяці у нас відбувається відбір та тренування арбітрів. 

У вересні та жовтні починається сезон регулярних чемпіонатів. Ті арбітри, які вже готові обслуговувати ігри, отримують рекомендацію для проходження всеукраїнських семінарів різних рівнів, де вони здають екзамени та тести. У разі успішного тестування вони отримують ліцензії відповідного рівня та обслуговують змагання.

Якщо суддя не отримує призначення на обслуговування офіційних ігор всеукраїнських  змагань, він набуває суддівську практику на змаганнях в Києві, обслуговуючи юнацькі, студентські, шкільні та аматорські ліги.

Окрім практичної підготовки під час суддівства, протягом сезону один раз на тиждень у нас проходять теоретичні заняття в аудиторіях університету Фізкультури або КНЕУ, зазвичай ввечері. Судді слухають лекції з Офіційних правил баскетболу ФІБА та інтерпретацій до них, а також з механіки суддівства. Розбирають цікаві відеоситуації ігор всіх рівнів, що відбулися протягом останнього тижня, виконують теоретичні та відеотести.

Навесні, коли сезон завершується, найперспективніші молоді арбітри України рекомендуються для участі у фестивалі мінібаскетболу, який щорічно проходить у м. Залізний порт. У фестивалі приймають участь багато команд, проводиться велика кількість матчів. Отож кожен може випробувати себе в умовах навантаження майже тижневого турніру зі щільним  теоретичним курсом та фізичної підготовки.  Це корисний навчальний суддівський табір для тих, хто туди потрапляє, оскільки зі слухачами працюють провідні і досвідчені судді-інструктори, такі як, наприклад, Олександр Раєвський, Олександр Доценко, Денис Поворознюк та інші.

Ми оголошуємо новий набір. Свої анкетні данні надали вже декілька новачків. Бажано розпочати заняття якомога раніше, щоб до вересня була сформована група першого року навчання у Школі молодих арбітрів".


Усі бажаючі можуть звертатися до керівника Школи молодих арбітрів Рижика Романа Сергійовича за email rryzhyk@gmail.com або, у разі виникнення додаткових запитань, за телефоном 067 401-22-93. Важливо зазначити свої данні: ім’я, прізвище, дату народження, місце проживання та навчання або роботи, де і на якому рівні займався баскетболом.

Новини по темі
У Харкові відбувся семінар арбітрів східного регіону У Харкові відбувся семінар арбітрів східного регіону
Його учасниками стали судді чотирьох областей України
У Черкасах відбувся семінар для арбітрів Дивізіону В У Черкасах відбувся семінар для арбітрів Дивізіону В
Участь в роботі семінару брали арбітри Центрального регіону
Суперліга Паріматч: відео жеребкування суддів
Відео 09.10.2020
Суперліга Паріматч: відео жеребкування суддів
Пряма трансляція сьогодні о 15:00
Зонний захист: трактування правил для суддів та тренерів Зонний захист: трактування правил для суддів та тренерів
ФІБА рекомендує не дозволяти зонний захист до досягнення гравцями 15-річного віку
У Києві відбувся Регіональний суддівський семінар з підготовки суддів ліцензії «В» У Києві відбувся Регіональний суддівський семінар з підготовки суддів ліцензії «В»
Слухачами семінару були судді-кандидати зі 5 міст України
Еволюція українського суддівства. Відео ТК ФБУ Еволюція українського суддівства. Відео ТК ФБУ
У відеоролику можна побачити, як змінювались покоління арбітрів з 1991 по 2020 рік.
В Одесі відбувся семінар з підготовки арбітрів категорії В В Одесі відбувся семінар з підготовки арбітрів категорії В
Було розглянуто нові зміни в правилах баскетболу
Суперліга Парі-Матч: відео жеребкування суддів
Відео 02.10.2020
Суперліга Парі-Матч: відео жеребкування суддів
Пряма трансляція сьогодні о 14:15
В Одесі відбувся передсезонний семінар для арбітрів категорії В Одесі відбувся передсезонний семінар для арбітрів категорії "В"
Національний інструктор ФБУ Олександр Раєвський розповів про зміни в Офіційних правилах баскетблу
Завершено семінари дивізіонів Б з підготовки баскетбольних суддів до нового сезону Завершено семінари дивізіонів Б з підготовки баскетбольних суддів до нового сезону
Цьогорічний семінар був поділений на дві частини за регіональним принципом
У Києві відбувся передсезонний семінар для суддів категорії «Б» У Києві відбувся передсезонний семінар для суддів категорії «Б»
Через карантинні обмеження роботу в ньому взяла лише частина арбітрів
Арбітри Суперліги підготувалися до нового сезону Арбітри Суперліги підготувалися до нового сезону
Відбувся семінар для баскетбольних арбітрів ліцензії «А»
Найкращі випускники Школи молодих арбітрів готові до ліцензійних іспитів Найкращі випускники Школи молодих арбітрів готові до ліцензійних іспитів
Їх рекомендовано для проходження передсезонних всеукраїнських семінарів для отримання ліцензій ФБУ
У наступному сезоні судді призначатимуться на матчі Суперліги за допомогою жеребкування У наступному сезоні судді призначатимуться на матчі Суперліги за допомогою жеребкування
На Виконкомі ФБУ було прийнято рішення не змінювати цю систему
Рейтинг найкращих суддів ФБУ сезону-2019/20 Рейтинг найкращих суддів ФБУ сезону-2019/20
Топ-15 арбітрів ФБУ ліцензії A останнього сезону
Судді ФБУ записали відео карантинного флешмобу
Відео 15.04.2020
Судді ФБУ записали відео карантинного флешмобу
Українські арбітри підтримують кондиції та закликають залишатися вдома
ФБУ покарала суддів матчу Миколаїв – Дніпро ФБУ покарала суддів матчу Миколаїв – Дніпро
До арбітрів застосовано санкції за численні помилки в поєдинку Суперліги Парі-Матч
Топ-10 подій українського баскетболу в 2019 році Топ-10 подій українського баскетболу в 2019 році
Підбиваємо підсумки насиченого року, що минає
Суперліга Парі-Матч: відео жеребкування суддів
Відео 06.12.2019
Суперліга Парі-Матч: відео жеребкування суддів
У ФБУ визначила арбітрів на наступні поєдинки регулярного чемпіонату